Autor Wątek: Dostęp do sprawdzianów  (Przeczytany 1392 razy)

Berenika

• Newbie
  • *
Dostęp do sprawdzianów
« dnia: Grudzień 11, 2016, 02:36:08 pm »
Szanowni Forumowicze! Chcę przedstawić Wam dwie sprawy. Pierwsza to kwestia uregulowania dostępu rodziców do sprawdzianów, kartkówek itp. w szkole podstawowej i gimnazjum, do których chodzą moje dzieci. Powołując się na zapisy prawne regulujące sprawę ponoć w  ten sposób, że dostęp do tych dokumentów ustalają nauczyciele (jednostronnie, a nie w porozumieniu z rodzicami) szkoła właściwie odcina rodziców od wglądu w te materiały. Można, co prawda, sprawdzian obejrzeć, o ile się a. weźmie wolne, b. uda do szkoły w godzinie dyżuru nauczyciela, c. zastanie go, d. względnie w czasie zebrań/dni otwartych w szkole. W praktyce oznacza to odcięcie rodziców od możliwości śledzenia postępów dziecka (dostajemy tylko informację o ocenach), nie możemy z dzieckiem sprawdzianu omówić i nie możemy również kontrolować nauczycieli (sposobu oceniania). Druga sprawa to wymagania stawiane dzieciom. W zeszłym roku w trzech drugich klasach gimnazjalnych nie było ani jednego świadectwa z paskiem. Innymi słowy spośród ok. 80 dzieci żadne nie osiągnęło średniej 4,75. Moja córka pasek miała (była w klasie 1), ale nie ma ŻADNEGO wypoczynku, już nawet nie wychodzi na spacery z psem, jest wycieńczona. Nie proszę Państwa o rady w rodzaju "niech Pani zabroni dziecku się tyle uczyć", bo jestem wychowawczo wydolna, a nawet sprawna. Ten post dotyczy relacji rodzice - szkoła. Proszę o radę, co robić. Czy ktoś zna podstawę prawną, na którą można się powołać w kwestii sprawdzianów? Co można zrobić, jeśli nauczycie zasłaniając się "poziomem" szkoły zamieniają naukę w katowanie i pozbawiają dzieci szansy na wypoczynek? Będę zobowiązana.

grigum

• Newbie
  • *
    • http://korektor-zmarszczek.pl
Odp: Dostęp do sprawdzianów
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2016, 01:59:55 pm »
Skoro nauczyciele wymagają zbyt wiele to proszę rozmawiać z dyrektorem szkoły. Nie może tak być, żeby dzieci były uczyły się z przymusu. Ta nauka musi być dla nich w pewnym stopniu przyjemnością. Nauczyciele powinni zachęcać, a nie zniechęcać. Jeśli chodzi o kwestie sprawdzianów to trudno i tutaj coś doradzić. Myślę, że jeśli dyrektor nic nie pomoże to proszę się udać do kuratorium.

Aleksandra9012

• Newbie
  • *
Odp: Dostęp do sprawdzianów
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2018, 09:36:16 am »
Niestety program tak sie zmienił, że to nawet nie chodzi o to, że nauczyciele są bardziej wymagający, po prostu dzieci mają więcej do nauki niż kilka lat temu a nauczyciele muszą realizować program. 7 lat po mnie moja siostra poszła do tej samej szkoły co ja i jak zobaczyłam czego się uczą złapałam się za głowe.
Zaczynam rozumieć, że dzieci nie można mieć. Dzieci się otrzymuje, czasem na czas krótszy niż można by się było spodziewać, krótszy niż wszystkie nadzieje i oczekiwania. Ale to i tak jest lepsze, niż nigdy nie mieć dzieci.
Jodi Picoult