Autor Wątek: Czy rodzic ma wpływ na dzielenie grupy i zmianę wychowawcy w przedszkolu?  (Przeczytany 6610 razy)

gwiazdka138

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 1
Witam ! jako mama 6-latka wspólnie z innymi rodzicami walczę o pozostawienie swojego dziecka w przedszkolu. Wielokrotnie próbowano nam udowodnić że nie powinniśmy tego robić i  odwieść nas od tej decyzji. Wiemy że z urzędu miasta wywierane są duże naciski na dyrektorów placówek by nakłaniali do pójścia do szkoły. Udało nam się jednak złozyć deklarację o kontynuacji przedszkola szcześliwie. Ale..
Kilka miesięcy temu dyrektor przedszkola w obecności wszystkich rodziców zapewniała nas , że nie rozdzieli grup ( obecnie sa 2 grupy 6-latków , z której idzie ok 4-5 dzieci do szkoły) a także że zmianie nie ulegnie wychowawca. W dniu wczorajszym na zebraniu z nauczycielem przyszłej klasy pierwszej ( większość nieobecna gdyż nie jest zainteresowana pójściem dziecka do szkoły) p. dyr ogłosiła listę dzieci dzieląc grupę i części odbierając wychowawcę , z którym dzieci są od 3 lat. Co najważniejsze podała te informacje przed zakończeniem rekrutacji i pod nieobecność większości rodziców.
Czy istnieją jakies akty prawne , instytucje do których możemy się udać/napisać i czy w ogóle mamy prawo nie godzić się na podział grup i zmianę wychowawcy?. W grupie sa min dzieci korzystające z porad psychologa dla których ta zmiana na pewno będzie miała niekorzystny wpływ. Wszystkie te zabiegi maja na celu nas oczywiście zastraszyć i zmusić nas do zmiany zdania .
Dziękuje za wszelkie podpowiedzi.

Mama_2010/2014

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 40
Odp: Czy rodzic ma wpływ na dzielenie grupy i zmianę wychowawcy w przedszkolu?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2016, 03:12:44 pm »
Skoro z obu grup do szkoły idzie zaledwie 4-5 dzieci to jaki jest powód rozdzielania i mieszania z grupą równoległą? Nie napisałaś jak dużo dzieciaków odchodzi do szkolnych zerówek, bo być może tu jest pies pogrzebany? W sensie, że mało dzieci zostaje w przedszkolu i te pozostające będą stanowić od września jedną grupę?
Z prawnej strony niestety ci nie pomogę, myślę, że możesz spróbować napisać maila bezpośrednio na adres mailowy Fundacji RPR. 

michauer

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Czy rodzic ma wpływ na dzielenie grupy i zmianę wychowawcy w przedszkolu?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2016, 10:30:04 am »
W pierwszej kolejności polecam przedstawienie sprawy radnemu z waszej dzielnicy. U nas na Bielanach bardzo pomógł kontakt radnego z dyrekcją przedszkola. Ważne jest to co pisze Mama_2010/2014, aby ustalić ile dzieciaków odchodzi do zerówek. Dzisiaj za 2 godziny mają być wyniki rekrutacji.

Od strony prawnej:
Sprawdź statut przedszkola, czy są tam zapisy szczegółowe w zakresie zmiany nauczyciela-wychowawcy. Jeśli nie ma, stosuje się ramowy statut przedszkola, który wynika z rozporządzenia MEN w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.), w którym w załączniku 1 w paragrafie 13 ust. 2 określono, że "Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej wskazane jest, aby nauczyciel (nauczyciele) opiekował się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola".
Za pośrednictwem rady rodziców, na podstawie art. 54 ustawy o systemie oświaty (uoso) złożyłbym pisemny wniosek do dyrektora o wydanie pisemnego uzasadnienia podziału grupy, z podkreśleniem na jakiej podstawie dyrektor zmienił swoje stanowisko sprzed kilku miesięcy, dlaczego nie zamierza realizować wskazań określonych w ramowym statucie oraz wniósłbym o załączenie opinii rady pedagogicznej, która powinna być wydana na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 4 uoso. Jeśli dyrektor jest wyjątkowo oporny na "pisemka" dodałbym na końcu klauzulę, że brak uzasadnienia zmiany nauczyciela w terminie (tutaj podać termin, np. 1 miesiąca) będzie podstawą do skierowania do odpowiednich organów wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego poprzez niedopełnienie obowiązków, tj. o czyn, który na podstawie z art. 231 § 1 kodeksu karnego zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Jeśli uzasadnienie dyrektora będzie lakoniczne, a dyrektor jest nauczycielem można próbować złożyć skargę do gminy i MEN, a w niej zarzucić dyrektorowi naruszenie art. 4 ustawy o systemie oświaty poprzez podjęcie działań niezgodnych z dobrem ucznia, tj. nieuzasadniona zmiana nauczyciela-wychowawcy.

Generalnie trzeba mieć świadomość, że dyrektor ma prawo zmienić nauczyciela wychowawcę i powyższe działania będą jedynie wywierać presję na dyrektorze, aby zmienił decyzję. Co do Twojego ostatniego pytania "czy mamy prawo nie godzić się na podział grup i zmianę wychowawcy" odpowiedziałbym tak: jako rodzice nie macie kompetencji w tym zakresie. Macie natomiast prawo do wskazywania, że działania organów, które takie kompetencje posiadają (tutaj dyrektor) mogą być niezgodne z prawem (naruszenie art. 4 uoso, działanie wbrew dobru ucznia). Jeśli organ nadrzędny (w tym przypadku gmina) uzna, że rzeczywiście doszło do złamania prawa musi wyciągnąć konsekwencje.

Dertrohard

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
Odp: Czy rodzic ma wpływ na dzielenie grupy i zmianę wychowawcy w przedszkolu?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2017, 08:43:54 am »
I do not want to believe that I have seen this article.