Autor Wątek: Sześciolatek w Warszawie  (Przeczytany 38412 razy)

admin1

• Moderator
  • Newbie
Sześciolatek w Warszawie
« dnia: Luty 02, 2016, 09:44:26 pm »
Witam wszystkich rodziców z Warszawy i okolic. Czy nasze sześciolatki trafią do szkolnych zerówek? Dlaczego nie ma dla nich miejsca w przedszkolach, skoro jeszcze 3 lata temu mogły się w nich uczyć zarówno trzylatki jak i sześciolatki i nikt nie mówił o zagrożonych nauczycielskich etatach?

Piszcie o sytuacji w Waszym przedszkolu. Jakie decyzje podjął Wasz Burmistrz?
Czy względy finansowe przeważyły nad dobrem dziecka? Mamy prawo wyboru. Nie pozwólmy go sobie odebrać.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2016, 11:32:55 pm wysłana przez rzecznikrodzicow »

Andrzej

• Newbie
  • *
Odp: Sześciolatek w Warszawie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2016, 09:02:36 pm »
tutaj jest oficjalne info :
http://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/rekrutacja/10198/attachments/organizacja_oddzialow_przedszkolnych_w_szkolach_podstawowych.pdf

w Warszawie jest 256 szkół podstawowych (razem z prywatnymi, itp) więc można założyć, że PO już postanowiła, że zerówki będą w SP; zerówki w przedszkolach to pewnie będzie wyjątek - na przykład w Śródmieściu gdzie jest mało małych dzieci z dużo miejsc w przedszkolach.

Na Ursynowie jest 15 SP i w 15 SP bedą zerówki; tak wynika z ww. linku oraz pliku dot. sieci placówek:

http://edukacja.warszawa.pl/aktualnosci/10195-plan-sieci-publicznych-przedszkoli-i-oddzialow-przedszkolnych-w-mst-warszawie-na

i sieci placówek na Ursynowie:

http://ursynow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/szkoly-podstawowe/szkoly-podstawowe-publiczne/

« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2016, 09:24:43 pm wysłana przez Andrzej »

Mama_2010/2014

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2016, 02:11:33 pm »
Na Pradze Pn jest 6 podstawówek. 3 normalne i 3 integracyjne. Przedszkoli jest 12. Nawet biorąc pod uwagę, że część rodziców pośle dziecko do I kl, część do zerówki poza dzielnicą to nadal do zagospodarowania pozostaje dość liczna grupa sześciolatków. Z tego co mi wiadomo na chwilę obecną tylko jedna zwykła szkoła planuje cztery oddziały "0", pozostałe odpowiednio jeden i jeden/dwa :(

gouda

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2016, 09:38:03 pm »
na Ursynowie miejsc dla 6-latków w przedszkolach nie mają, ale w podstawówkach też chyba nie skoro planują otworzyć np u nas ok. 1-2 klas "0". Wiem, że niektóre dzielnice zostawiły dzieci w przedszkolach i nie dostarczają rodzicom dodatkowych zmartwień, czyli można jak się chce.

Gosiak

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2016, 10:35:08 am »
Witam, sytuacja na Mokotowie jest dramatyczna.
Na Czerniakowie i Siekierkach, w żadnym z przedszkoli nie będą organizowane grupy dla sześciolatków.
W mojej, najbliższej okolicy są trzy przedszkola państwowe (nr 391, 294, nr 281), w których w sumie jest ok. 100 dzieci sześcioletnich. Dodatkowo dochodzą dwa przedszkola prywatne, w których zapewne jest kolejne 20-50 dzieci w tym wieku.

W najbliższej okolicy jest tylko jedna szkoła,  nr 190, na ul. Zwierzynieckiej 10, w której będzie AŻ jedna zerówka! Czyli dla ponad setki dzieci zabraknie miejsc! W szkole nr 3, ul. Gościniec 53 pierwotnie miała być zerówka - taką informację otrzymałam następnego dnia po zebraniu dyrektorów szkół. Ale już dzień później szkoła dostała informację, że zerówki mają nie organizować. Przy szkole znajduje się przedszkole (nr 281), w którym również są sześciolatki. Rodzice nie mają wyboru - MUSZĄ wysłać dzieci do pierwszej klasy.
Kolejna placówka, w której również nie ma zerówki to szkoła nr 103, ul. Jeziorna 5/9.
Cudem udało mi się dodzwonić do Burmistrza Mokotowa, który poinformował mnie, że miejsca są - patrz Zwierzyniecka.
A jeśli nie pasuje mi ta szkoła to mogę próbować zapisać swoje dziecko do szkoły oddalonej od domu o 25 minut na piechotę.
Mieliśmy mieć WOLNY WYBÓR, niestety wcale tak nie jest....
Rodzice dzieci z mojego przedszkola załamują ręce.
Gdyby chociaż Gmina zapewniła wszystkim sześciolatkom miejsca w zerówkach, sprawa byłaby prosta.

Wczoraj, w przegródce mojej córki w przedszkolu znalazłam ulotkę: "Ola, 6 lat - od września idę do szkoły, do I klasy, a Ty? Sześciolatek w szkole - mądre wspieranie dzieciństwa". Ulotka wyprodukowana przez Urząd Miasta Warszawa... Zostawię to bez komentarza.

Dora

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2016, 12:06:51 am »
No Mokotow to tragedia, co jeszcze mozna zrobic? bo na to, ze zmienia sie nagle i zrobia nam te zerowki, chociaz w szkolach w rejonie, to chyba nie ma szans? ja też z Mokotowa jestem. nie mogą kuratora tu przyslać, przecież to nie może być zgodne z prawem!!! musi być jakis sposob..

Fikcja.pl

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2016, 08:51:29 am »
Witam,

Na Bemowie także dramat.
Sytuacja zapowiada sie tak że dostanie się do oddziału przedszkolnego w rejonowej szkole graniczy z cudem.
Po spotkaniu w szkole rejonowej do której uczęszcza już moje starsze dziecko, okazuje się że również w roku szkolnym 2016/17 będzie otwierany JEDEN oddział przedszkolny.
Biorąc pod uwage iż obecnie funkcjonują tam 3 oddziały po 25 dzieci składające się z 5 i 6 latków i zakładając że nawet 2/3 z nich zdecyduje sie na pierwsza klasę, NIE MA ŻADNEJ możliwości żeby sie tam dostać, bo dzieci z obencych zerówek mają prawo zostać w szkole z urzędu i zagospodarowują grupę jaka ma powstać w najbliższym roku szkolnym. Trudno mi uwierzyć że te dzieci sie rozejdą, bo rodzice chętnie przenoszą dzieci ze szkoły na tym etapie (pewnie pojedyńcze, zmuszone sytuacją przypadki tak).
Ostatecznie dziecko wyląduje na rok w przypadkowej szkole, po to by za rok znów radykalnie zmienić środkowisko - dla mnie jest to nieporozmienie - fundować dziecku podwójny stres na i tak trudnym dla nich starcie (inne dzieci, budynek i nauczyciele), bo to sa nadal małe dzieci. Wtedy za rok znów może ubiegać się o przyjęcie do szkoły rejonowej do pierwszej klasy i Dyrektor musi go przyjąć.

Niepokojąca jest też rozpatrywana możliwość utworzenia oddziałów w wolnych wygospodarowanych salach w gimnazjach i liceach (!), warunki nieporównywane z przedszkolnymi.

Generalnie podejście jest takie dajemy wam wybór, ale de facto go nie ma.

Oprócz znanych już argumentów jakim kieruje się Warszawa tworząc taką, a nie inną organizację jest jeszcze kilka:
- danie możliwości pozostawienia dzieci w przedszkolach napewno pozbawiłoby wielu rodziców dylematu o posłaniu dziecka 6 letniego do piwerszej klasy - a nie o to przecież tu chodzi,
- jest problem z miejscami i nie ma sal, a wiecej oddziałów przedszkolnych to sala zajęta na cały dzień, przy klasach pierwszych pierwsza zmiana kończy i ląduje w zbiorczej świetlicy (4 klasy w jednej sali) a zaczyna kolejna, to powoduje też brak jakichkolwiek zajęć dodatkowych w czasie świetlicy z uwagi na brak wolnych sal w szkole,
- im więcej oddziałów przedszkolnych tym za rok więcej klas I + dzieci 7 letnie które trzeba przyjąć z urzędu - szkoła pęka w szwach.

Nawet harmonogramy rekrutacji sa tak dostosowane, aby w razie nieprzyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego wybranej szkoły, można było starać sie jeszcze o przyjęcie pierwszej klasy... Można też wyobrazić sobie sytuację, gdzie po zakończonej rekrutacji do oddziału przedszkolnego w szkole okazuje sie że zabrakło miejsc dla np. 100 dzieci, nie sądze żeby ktoś wtedy zmianiał organizację i tworzył dodatkowe odziały, tylko raczej liczył na zmiane decyzji rodziców na I klasę lub posłanie dziecka do szkoły gdzie będą miejsca w oddziałach przedszkolnych, co na Bemowie graniczyć może z cudem.

Niestety spodziewam się ogromnego chaosu, że to przerośnie system i "ekspertów", którzy główkują nad organizacją najbliższego roku szkolnego, a najbardziej ucierpią na tym nasze dzieci. Jestem za pozostawieniem dzieci w przedszkolu, co niestety zablokowałoby możliwość skorzystania z przedszkola części 3 latków, ale gminy moga zlecać te usługi przedszkolom niepublicznym, co oczywiście kosztuje, więc lepiej "upchnąć" sześciolatki gdziekolwiek....

Zmiany na które instytucje systemu edukacji nie miały wpływu i nie mogły sie przygotować to jedno, ale to że np. Bemowo w ciągłym tempie rozrasta się i powstają gigantyczne osiedla nie okazało sie wczoraj. To że jak grzyby po deszczu powstaja tam szkoły prywatne jest kolejnym dowodem na to że nawet rynek widzi nadchodzące problemy i chętnie zapełni postająca niszę. Nie widzą tego, lub nie przejmują sie tym zanadto tylko władze Bemowa...
Przykre, że opieka zdrowotna, emerytury i teraz - dostęp do edukacji w dobrych warunkach, na które płacimy wszystcy sporo, by organizowało je Państwo, trzeba zastępować usługami prywatnymi.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 09:05:14 am wysłana przez Fikcja.pl »

Andrzej

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2016, 09:21:49 pm »
info z dzisiejszego fejsa Stowarzyszenia:
Rodzice! Udostępniajcie!
Wiele gmin zapowiada złamanie prawa dzieci 6letnich do miejsca w przedszkolu. Tymczasem sześciolatki to jedyna grupa wiekowa dzieci, która ma już obowiązek (!) nauki i jednocześnie ma prawo realizować ten obowiązek w jak najlepszych warunkach czyli w przedszkolu.
Dlatego składajcie deklaracje kontynuacji nauki w przedszkolu do czego macie prawo zgodnie z Art. 20w. pkt 2. ustawy o oświacie: Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola (...) corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu (...) w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
Ten termin w niektórych gminach może upływać, według różnych interpretacji, nawet 22 lutego! Dlatego:
1) Sprawdźcie jaki termin jest w Waszej gminie (np. Warszawa 23-29 lutego).
2) Sprawdźcie wzór deklaracji jaka u Was obowiązuje, w ostateczności skorzystajcie z uniwersalnego wzoru: LINK: http://www.ratujmaluchy.pl/deklaracja_kontynuacji.doc
3) Odbierzcie od dyrekcji poświadczenia przyjęcia, na kopii deklaracji.
4) Jeśli dyrekcja odmówi przyjęcia deklaracji wyślijcie ją pocztą za potwierdzeniem odbioru.
Deklaracja nie da Wam gwarancji kontynuacji, ale w razie przeszkód ze strony samorządu jest podstawą do skargi na odmowę przyjęcia dziecka. Jeśli nie złożycie deklaracji sami ograniczacie swoje prawa.
Więcej szczegółów w Informatorze na stronie ratujmaluchy.pl
http://www.ratujmaluchy.pl/index.php

admin1

• Moderator
  • Newbie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2016, 08:25:43 pm »
Witam wszystkich.
Podaję państwu sprawdzoną informację z dzielnicy Praga Południe (Saska Kępa). Rodzice z dwóch przedszkoli (nr 178 i nr 392) podjęli protest. Dziś złożyli pisma w dzielnicy (m.in. do Rady Dzielnicy i do Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania i Komisja Oświaty i Sportu) W kolejnych dniach wręczą pismo burmistrzowi na spotkaniu zorganizowanym w urzędzie przy ul. Grochowskiej.
W obu przedszkolach od pewnego czasu trwała akcja zbierania podpisów pod protestem.
Drodzy państwo nie jest za późno. Organizujcie się!
Tu znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje włącznie z wzorami pism.
http://www.ratujmaluchy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=146&Itemid=80

Od poniedziałku możecie składać deklarację kontynuacji nauki dziecka w przedszkolu! Nie przegapcie tego. Dyrektorzy placówek nie mogą Wam odmówić przyjęcia deklaracji.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2016, 08:27:31 pm wysłana przez admin1 »

paula.bo

• Moderator
  • Newbie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2016, 09:16:59 pm »
oby się udało!

Kasiaigrzes6

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2016, 11:19:13 am »
Drodzy rodzice. Czy ktoś z Państwa jest z bemowa? Może z przedszkola 389 na szadkowskiego? Na zebraniu dowiedzieliśmy się że musimy przystąpić do rekrutacji mimo że chcemy by nasze dziecko zostało w zerówce. Z naszej grupy tylko 3 dzieci idzie do szkoły. Część zerówek które w tym roku są na terenie szkoły mają złożyć deklaracje kontynuacji a inne grupy zerówkowe muszą przystąpić do rekrutacji zerówkowej. Przecież jeżeli większość dzieci zostanie a patrząc na naszą grupę napewno tak będzie to dla nas nie będzie miejsca. I co dalej? Do szkoły? Oto tu chodzi. Nie zgadzajmy się na to. Powiedzcie czy ktoś na bemowie może z naszego przedszkola się organizuje? Coś robi. Proszę o kontakt. Kasiaigrzes6@wp.pl

admin1

• Moderator
  • Newbie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2016, 01:09:25 am »
Przede wszystkim muszą państwo złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. I to w tym tygodniu. Więcej informacji tu: https://www.facebook.com/149382998448489/photos/a.160141160706006.39922.149382998448489/937777819608999/?type=3&theater

Wspomniane wcześniej dwa przedszkola z Saskiej Kępy podjęły decyzję o proteście osobno ale dowiedziawszy się o sobie, postanowiły zewrzec szyki. Nie oznacza to jednak, że jedno przedszkole nie poradzi sobie z urzędnikami.

Proszę koniecznie zapoznać się z informacjami zawartymi na tej stronie:
http://www.ratujmaluchy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=146&Itemid=80
Jest tam również wzór pisma, który mogą państwo wysłać do dzielnicy (burmistrza, Komisji Oświaty, Rady Dzielnicy itp). Jak najszybciej je napisać, pójść do działu obsługi klienta dzielnicy (biuro podawcze) i przekazać pisma. Kopie zachować.
http://ratujmaluchy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=692&Itemid=
Proszę zbierać podpisy i umówić się na spotkanie z burmistrzem lub Przewodniczącym Komisji Oświaty (składa się z radnych dzielnicy).
W razie pytań dzwonić na infolinię Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.
Numery telefonów.
http://www.rzecznikrodzicow.pl/telefon-szkolny

Tomasz Wojcikowski

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2016, 01:26:39 pm »
Jestem z Targówka dziś złożyłem deklarację kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu mojej córki. Dodatkowo wysłałem p. dyrektor takiego maila i do wiadomości RR:
Dzień Dobry Pani Dyrektor

Dziś złożyłem w przedszkolu deklarację kontynuowania edukacji przedszkolnej w roku 2016/2017 w przedszkolu przez Tosię (patrz  załącznik do maila), powinna Pani być już o tym fakcie poinformowana. Według prawa, jeśli przynajmniej jeden rodzic wyrazi wolę kontynuowania edukacji przedszkolnej placówka zobowiązana jest do stworzenia grupy i rozpoczęcia naboru dzieci do tej grupy.
Wzywam Panią w trybie natychmiastowym (gdyż rozpoczął się termin składania w/w deklaracji) do uzupełnienia  procedur prawnych związanych z tworzeniem grupy 6-latków w naszym przedszkolu (dotyczy to grupy 6 oraz 7)

wnoszę o :

1. Poinformowaniu wychowawców oraz przewodniczących grup 6 i 7 o tworzeniu grup 6-latków w naszym przedszkolu. 

2. Wywieszenia na tablicy ogłoszeń grup 6 i 7 informacji o tworzeniu grup 6-latków w przedszkolu, a tym samym składaniu przez rodziców deklaracji o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w przedszkolu w roku 2016/2017 z nie przekraczającym terminem do 29 lutego 2016 r.

3. Zamieszczenie informacji o tworzeniu grup 6-latków w przedszkolu na stronie internetowej  przedszkola w zakładce Strefa Rodzica oraz Wydarzenia.

Proszę o jak najszybsze uzupełnienie formalności prawnych, zobowiązuje do tego Panią : Karta Nauczyciela, Ustawa o Systemie Oświaty z dn. 7 września 1991 ze zmianami, Statut przedszkola publicznego 94 jak i Kodeks Pracy.
Proszę o odpowiedź o poczynionych przez panią czynnościach z w/w tematem.

Oczywiście po 2 godzinach odbyłem telefoniczną rozmowę z p.dyrektor, twierdziła że informacja o wyborze edukacji przedszkolnej została szeroko omówiona na zebraniu z rodzicami. Tak, ale nie powiedziano na nim wprost w sposób zrozumiały dla rodziców że mogą zostawić dziecko w przedszkolu celem kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu. Obecnie jesteśmy na etapie wymiany argumentów, ja jednak obstaję przy swoim stanowisku. Walka o Nasze dzieci trwa. Będe informował o poczynionych postępach . Nie wykluczam zbiorowej skargi na poczynania p.dyrektor do Burmistrza.

Tomasz Wojcikowski

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2016, 04:15:22 pm »
Dziś wysyłamy informację do rodziców gr.6 i 7 aby składali deklaracje kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu. Mogę chyba powiedzieć że w Naszym przedszkolu wygraliśmy. Pani dyrektor potwierdziła w mailu do mnie że, to rodzice sami dokonują wyboru. Jeśli złożą deklarację kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu to tak będzie. Jeśli nie, zostaje im 0 w szkole lub gdy się do niej nie dostaną - kl.1. Chyba o to chodzi HGW wprowadzając niedoinformowanie w gminach. Mogę udostępnić odpowiedź p. dyrektor osobom zainteresowanym ale tylko na priv.

Mama_2010/2014

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2016, 05:21:57 pm »
Zatem gratuluję wygranej :D
-
A to info o dzisiejszej wypowiedzi Anny Zalewskiej, szefowej MEN.
Artykuł z Gazeta.pl

Zaskoczone cofnięciem obowiązku dla sześciolatków samorządy masowo przenoszą zerówki przedszkolne do szkół. Tymczasem Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, pisze do samorządowców: "wybór miejsca realizacji dalszej edukacji pozostaje w kompetencjach rodziców". Z jej listem rodzice ruszyli do przedszkoli.

Szkolno-przedszkolne domino, które wywołała decyzja PiS o cofnięciu obowiązku szkolnego dla sześciolatków, dotknie niemal 2 mln dzieci urodzonych między rokiem 2009 a 2013. PiS przekonuje, że to część "dobrej zmiany", bo dał rodzicom wybór, kiedy ich dziecko ma rozpocząć naukę w szkole - w wieku sześciu lat czy siedmiu. Dotąd sześciolatka można było zatrzymać w przedszkolu, tylko jeśli poradnia psychologiczna potwierdziła, że nie jest gotowy do szkoły. Decyzja PiS wywoła potężny bałagan, na którym najwięcej mogą stracić najmłodsze dzieci oraz maluchy z trudnych i biednych środowisk. Samorządy to policzyły i przekonują, że miejsc w przedszkolach nie wystarczy dla trzylatków (w całej Polsce jest ich 370 tys.). Dlatego część dużych miast, np. Warszawa i Zielona Góra, zdecydowała, że zerówki będzie uruchamiać nie w przedszkolach, ale w szkołach. I naprędce przygotowuje do tego szkolne klasy.

To z kolei oznacza, że rodzice w wielu miejscach w Polsce nie mają faktycznie wyboru - dzieci z rocznika 2010 i tak we wrześniu pójdą do szkół. I to nie spodobało się minister edukacji Annie Zalewskiej, która właśnie rozesłała dwa listy: do dyrektorów szkół i przedszkoli oraz samorządowców, w których stanowczo krytykuje ich działania.

Dziecko to nie przedmiot

Minister przypomina, że organizacja miejsc w przedszkolach to zadanie własne gminy. I zauważa: "Dziecko nie może być traktowane przedmiotowo. Nie można, bez zgody jego rodziców, administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego, np. przenosząc dziecko do innego miejsca, budynku itp.".

Zalewska przypomina zapisy ustawy o systemie oświaty. Wynika z nich, że rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie siedmiu dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego. A Zalewska zaznacza: "Dyrektor placówki nie może odmówić przyjęcia takiej deklaracji - dotyczy to także rodziców dzieci 6-letnich - gdyż niezgodne z prawem jest twierdzenie, że przedszkole jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci 3-, 4- i 5-letnich".

Elbanowscy wracają do akcji

Z przymusowym wysyłaniem sześciolatków do szkolnych zerówek walczy też stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców Tomasza i Karoliny Elbanowskich. 15 lutego spotkali się w tej sprawie z minister edukacji. Na Facebooku piszą: "przekazaliśmy opis problemów minister edukacji Annie Zalewskiej z prośbą o interwencję. Wciąż dostajemy informacje z kolejnych miejscowości. Rodzice coraz częściej mobilizują się i protestują przeciwko samowoli gmin, szczególnie przeciwko przesuwaniu zerówek dla sześciolatków do szkół, wywieraniu presji na zapisanie sześciolatków do I klasy i złej organizacji oddziałów przedszkolnych w szkołach".

Co będzie z trzylatkami, jeśli rodzice sześciolatków zaprotestują przeciw szkolnym zerówkom? MEN przypomina, że samorządy mogą opłacić im miejsca w przedszkolach niepublicznych. Takie rozwiązanie oznacza jednak kolejne wydatki dla gmin, które co prawda dostają dotację przedszkolną, ale może być ona niewystarczająca, by zapłacić prywatnym placówkom za opiekę nad przedszkolakami.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,19666300,zalewska-krytykuje-przenoszenie-zerowek-do-szkol-przedszkola.html#ixzz40zhFUZdF